Jäsentapahtumat 1983-1992

*Alkuvuosien jäsentapahtumia lisätään sitä mukaan, kun päivät varmistuvat. Pääskyvuoriseuran perustamispäivä oli ti 5.4.1983.

*1986: Kevätkokouksessa mukana Turkuseuran kaupunkijaostosta Varissuoseuran Kari Haltsonen ja Runosmäkiseuran Jarmo Suomela esittämässä yhteistyöhalukkuuttaan.

*1988: Vuosikokoukset on pidetty Pääskyvuoren koululla.

*1989: *12.3. Pääskyvuoriseuran kevätkokouksessa koululla oli puhuja Nummenpakan seurasta kertomassa seuran historiasta ja nuoriso-ohjaaja Ari Pursiainen nuorison päihdeongelmista. *2.12. seuran syyskokous, TYP Hurttivuori tarjosi kahvit. Alkavalle vuodelle valittiin pj. Taisto Söderholm, varapj. Sirkka Miettinen, siht. Raili Ojala ja taloutta hoitamaan Sirpa Koskinen.

*1990: Syyskokouksemme koululla 14.11. Mukana oli myös kaupungin puutarhaneuvoja Aimo Virtanen. Häneltä sai vinkkejä puutarhanhoitoon ja hän kertoi tulevista pihakilpailuasioista. TYP Hurttivuori tarjosi kahvit, se olikin sitten viimeinen laatuaan. Pankkikin lopetti Pääskyvuorella.

*1991: *Kevätkokous pidettiin 25.3. koululla. Seura ojensi vuoden -91 Yrittäjä-palkinnon Pääskyvuoren kioskin Raija ja Matti Mattilalle, mukana kuvateos, jossa kioski silloin ennen ja nyt. *Syyskokouksessa 13.11. julkistimme pihakilpailuvoittajat: omakotisarjan eka Tuija ja Tapani Tuomi Palometsäntie 41, rivitalosarjassa As Oy Vesipääsky Hurtinkatu 12 ja kerrostalosarjassa As Oy Satakielenpuisto Tikankatu 21-23.

*1992: Seuran kevätkokous pidettiin 8.3. Pääskyvuoren koululla.

Tornin sisäkuva Lauri Seppälä 2012.