Jäsentapahtumat 2003-2012

Jäsentapahtumia lisätään, kun päivät varmistuvat:

2003: Loppuvuodesta jäsenilta Laukkavuoren uimahallissa tuttuun tapaan.

2004: *Pääskyvuoriseuran tarjoama jäsenilta Laukkavuoren uimahallissa la 10.1. *Kevätkokous ke 31.3. Pääskyvuoren koulussa. *Seuran syyskokous pe 29.10. Laukkavuoren uimahallissa uiden, saunoen ja grillaten. Mukana Turun yliopiston Fonetiikan laitoksen emeritusprofessori Kalevi Wiik kertomassa vasta ilmestyneestä murrekirjastaan ”Turu Mukulatte Leikei”.

2005: *Seuran kevätkokous to 31.3. koulussa. *Jäsenilta Laukkavuoden uimahallissa tuttuun tapaan polskien ja saunoen, tietenkin makkaran grillausta ja kahvittelua.

2006: *Pääskyvuoriseuran sääntömuutosten jälkeen kevät- ja syyskokoukset yhdistettiin vuosikokoukseksi, joka to 27.4. koulun ruokasalissa. Uusi puheenjohtaja Kalervo Pohjoiskangas ja sihteerinä jatkava Sirkku Nohkola valittiin edellisessä syyskokouksessa 2005. *Jäsenilta Laukkavuoren uimahallissa la 11.11. Marraskuista sadetta ja tuulta pakoon oli mukava kokoontua jäseniltaan.

2007: *Seuran vuosikokous to 26.4. koulun ruokasalissa, puheenjohtajaksi valittiin Kjell Lundahn ja sihteerinä jatkaa Sirkku Nohkola. *Jäsenilta Laukkavuoren uimahallissa la 10.11. uiden sekä saunoen.

2008: *Vuosikokous to 24.4. Pääskyvuoren koululla. Pääskyvuoren ja lähialueiden kaavoituksesta ja maankäytöstä kertoi asemakaavapäällikkö Timo Hintsanen. *Pääskyvuoriseuran jäsenten illanvietto la 15.11. Laukkavuoren uimahallissa, jossa saunottiin, uitiin ja grillattiin.

2009: Vuosikokouksessa to 23.4. koululla Turun Seudun Op:n edustajat kertoivat testamentista ja edunvalvontavaltuutuksesta. Keskustelua herätti Turun Sanomien artikkeli Itäharju-60/Munkkion puiston kaavakäsittelystä. *Seuran jäsenten illanvietto Laukkavuoren uimahallissa pe 20.11.

2010: *Pääskyvuorenrinteen rakentamista käsiteltiin vuosikokouksessa to 29.4 ja paikalla kaavoitusarkkitehti Christiane Eskolin. *Pääskyvuoriseura tarjosi jäsenilleen illanvieton Laukkavuoren uimahallissa pe 19.11.

2011: *Pääskyvuoriseura ry:n vuosikokous to 14.4. pidettiin Pääskyvuoren koulun ruokasalissa. *Laukkavuoren uimahallin toiminnan loputtua toukokuussa päätettiin järjestää jäsenille puurojuhla Hurttivuoren seurakuntakodissa la 3.12.

2012: *Vuosikokous koulun ruokasalissa to 19.4. ja palattiin 40 v. aiemmin perustetun  Laukkavuoriseuran vaiheisiin kahvitellen. Miettiset olivat aktiiveja toimijoita alusta alkaen 70-luvun Laukkavuoressa, kun 16 kerrostalon lähiö rakennettiin. Vuosikokouksen johtokunta ojensi Sirkka ja Lasse Miettiselle Suomen kotiseutuliiton myöntämät numeroidut, kultaiset ansiomerkit ja kunniakirjat kiitoksena vuosikymmenten työstä alueen asukkaiden hyväksi. *Jäsenilta pidettiin Mukkelis Makkelis -kerhokeskuksessa la 24.11. ja lapsilla oli hauskaa telmiessään leikkipuolella.

Tornikuva Lauri Seppälä 2012.